Biskup Glasnović predslavio središnje euharistijsko slavlje na blagdan Sv. Ilara (FOTOGALERIJA)

Središnje euharistijsko slavlje na blagdan nebeskog zaštitnika župe sv. Ilara u Mlinima u petak, 21. listopada predslavio je dubrovački biskup mons. Roko Glasnović u koncelebraciji sa svećenicima dekanata Dubrovnik 2.

U procesiji s Presvetim Oltarskim Sakramentom sudjelovali su svećenici i vjernici te su nošeni župni barjaci. Biskup je na kraju svim podijelio blagoslov s Presvetim.

U propovijedi je dubrovački biskup kao glavnu želju župljanima ove župe istaknuo da im želi da budu, da budemo, poput sv. Ilara. O sv. Ilaru, šire poznatom kao sv. Hilarionu o kojem je pisani trag ostavio i sv. Jeronim, biskup je kazao kako se svetac zadržavao u više mjesta tijekom svog života pa je bio i na području Župe dubrovačke. Skrenuo je pozornost kako Isus uvijek treba biti u središtu bez obzira gdje se osoba nalazi jer je Crkva tamo gdje je Krist, a osoba svoju vjeru nosi u sebi i sa sobom.

Naglasio je dvije odrednice sv. Ilara, a to su mudrost i svetost. “Mudrost je vidjeti svijet Božjim očima,” kazao je biskup te nastavio govoriti o mudrosti zaključivši kako je u konačnici mudrost Isus Krist.

Svetost nije rezervirana samo za neke nego su svi pozvani na svetost i to je potreba današnjeg vremena. „Ako smo svi pozvani na svetost, to znači da je to moguće, izvedivo i dostižno.“ Biskup je potaknuo vjernike da čeznu za svetošću kroz priču o osobi koju je pustinjak poučio da čezne za svetošću kao za dahom koji diše.

Na početku mise biskupa Glasnovića, koji je prvi put predvodio misu blagdana sv. Ilara, pozdravio je uime svih župljana župnik don Miljenko Babaić koji je kratko predstavio ovu vjerničku zajednicu koja, prema župnoj statistici iz godišnjeg blagoslova obitelji, broji oko tri tisuće i tristo vjernika. Opisao je i kako današnja župna crkva više nije optimalna za potrebe vjernika te naglasio kao nužno i potrebno nastavljanje projekta modernog župnog pastoralnog centra u Kuparima. Uzvraćajući pozdrave i čestitajući vjernicima sv. Ilara dubrovački biskup je potvrdio da biskupija podržava taj projekt novog pastoralnog središta u Kuparima.

Liturgijsko pjevanje na misi i procesiji predvodio je Mješoviti župni zbor.

Angelina Tadić

 • sv_ilar22-01
 • sv_ilar22-02
 • sv_ilar22-03
 • sv_ilar22-04
 • sv_ilar22-05
 • sv_ilar22-06
 • sv_ilar22-07
 • sv_ilar22-08
 • sv_ilar22-09
 • sv_ilar22-10
 • sv_ilar22-11
 • sv_ilar22-12
 • sv_ilar22-13
 • sv_ilar22-14
 • sv_ilar22-15
 • sv_ilar22-16
 • sv_ilar22-17
 • sv_ilar22-18
 • sv_ilar22-19
 • sv_ilar22-20
 • sv_ilar22-21
 • sv_ilar22-22
 • sv_ilar22-23
 • sv_ilar22-24
 • sv_ilar22-25
 • sv_ilar22-26
 • sv_ilar22-27
 • sv_ilar22-28
 • sv_ilar22-29
 • sv_ilar22-30
 • sv_ilar22-31
 • sv_ilar22-32
 • sv_ilar22-33
 • sv_ilar22-34


Back to Top