Proslava blagdana Sv. Ilara - FOTOGALERIJA

Župa sv. Ilara u Mlinima  danas slavi blagdan svog nebeskog zaštitnika. Središnje euharistijsko slavlje u 10 sati predvodio je kancelar Dubrovačke biskupije i župnik župe sv. Vida u Trstenom don David Marjanović.

Tumačeći misna čitanja kancelar Marijanović je pojasnio završetak Evanđelja po Marku koje kao da naglo završava opisom Kristova uskrsnuća u kojem se anđeo ukazao ženama koje su se prepale, a onda pošle javiti učenicima o Isusovom uskrsnuću. Bibličari i egzegete smatraju da je dodatak nakon osmog retka posljednje glave djelo prve kršćanske zajednice, napomenuo je don David. Pojasnio je kako Marko piše prvoj kršćanskoj zajednici koja je povjeravala da je Isus uskrsnuo, onima koji su bili pošli za njim. Oni su se, kao i mi danas, susretali s nekim nerazumijevanjima i protivštinama, kazao je propovjednik, no Marko želi pokazati da je unatoč tome svjedočanstvo o Kristu uskrslom ipak moguće. On želi posvijestiti svima da je na njima, odnosno onima koji budu čitali evanđelje, odgovornost prihvaćanja i prenošenja svjedočanstava o Isusovom uskrsnuću.

- Time što je Isus fizički nestao, on nije nestao iz svoje Crkve. On je sada na još bolji i bliži način prisutan u svojoj Crkvi - poručio je propovjednik.

Istaknuo je i kako nam svetkovina sv. Ilara govori o tome kako je svetac u potpunosti ispunio Kristovo evanđelje. Spomenuvši neke detalje iz života sv. Ilara predvoditelj slavlja je naglasio kako je on, iako je živio svetim životom, cijeloga svog života imao napasti, a jedna od njih je strah od suda Božjega. Unatoč tome nije odustao i nije prestao slijediti Krista, upravo poput žena iz evanđeoskog ulomka koje su imale strah kad su došle do praznog groba, ali su unatoč tome nastavile i posvjedočile o Kristovom uskrsnuću.

- Odgovornost svjedočenja je na nama“, poručio je propovjednik i nastavio: Mi smo ti koji smo pozvani vidjeti da je moguće svjedočiti unatoč svim nevoljama i strahovima. Moguće je da se u našim životima vidi Krist za kojim smo pošli kao i njegovo evanđelje.


Večernje misno slavlje u 18 sati predslavit će dekan dekanata Dubrovnik 2 fra Veselko Grubišić.
Novozaređeni đakoni Dub. biskupije vodili su slavlje večer uoči sv. Ilara. Sv. Misu slavio je Don Toma Lučić. Đakon Don Petar je propovijedao, a đakon Ivan predmolio klanjanje pred Presvetim. Sve je pjesmom pratio zbor mladih "More milosti".

Na kraju je zbor pred oltarom otpjevao i tri pjesme pohvale Isusu na oduševljenje ispunjene crkve.
 
Župnik je na kraju rekao kako mu je zbor mladih "More milosti" nešto najljepše što mu se po dolasku u župu Mlini dogodilo. Zahvalio je mladima, djeci, roditeljima, a posebno voditeljima zbora.

 • sv_ilar_23_01
 • sv_ilar_23_02
 • sv_ilar_23_03
 • sv_ilar_23_04
 • sv_ilar_23_05
 • sv_ilar_23_06
 • sv_ilar_23_07
 • sv_ilar_23_08
 • sv_ilar_23_09
 • sv_ilar_23_10
 • sv_ilar_23_11
 • sv_ilar_23_12
 • sv_ilar_23_13
 • sv_ilar_23_14
 • sv_ilar_23_15
 • sv_ilar_23_16
 • sv_ilar_23_17
 • sv_ilar_23_18
 • sv_ilar_23_19
 • sv_ilar_23_20
Back to Top