Proslavljen blagdan sv. Ilara nebeskog zaštitnika naše župe (FOTOGALERIJA)

Vjernici župe sv. Ilara u Mlinima  proslavili su blagdan svog nebeskog zaštitnika. Središnje prijepodnevno misno slavlje predvodio je mons. Tomo Vukšić, vojni ordinarij u BiH.

U ulaznoj procesiji od župne kuće do crkve uz ministrante i svećenike koncelebrante sudjelovali su i crkveni barjaci i barjaci bratovština koji su nakon mise sudjelovali u euharistijskoj procesiji oko crkve. Blagoslov s Presvetim podijelio je predvoditelj slavlja, a vjernici su nakon mise iskazali štovanje moćima sv. Ilara koje se čuvaju u župi.

U propovijedi je mons. Vukšić istaknuo da svetost nije rezervirana za samo posebne osobe nego da je svetost moguća u svakodnevici običnog čovjeka.
 
„Sveci, a među njima i sv. Ilar, su sigurni, pouzdani znakovi pored puta, znakovi koji nam pokazuju i ohrabruju nas da je tim putem netko prošao i da je nama moguće proći tim putem. I ne samo da je moguće nego pokazuju i koji je to pravi put. Pokazuju i način kojim 'voziti' tim putem.“, kazao je biskup Vukšić.

Istaknuo je i kako se sv. Ilar cijelog života trudio biti svjedok Isusa Krista. Ne samo da se trudio oko vlastitog posvećenja nego se trudio da i za druge bude svjedok Isus Krista. Pomagao je zajednici Crkve i Isusu samom da se društvo i pojedinci u njegovom 4. stoljeću evangeliziraju te da se vrednote evanđelja rašire i zažive među ljudima. To je poslanje Crkve i poslanje svakoga od kršćana i danas.

Spominjući napasti kojima je sv. Ilar bio izložen propovjednik je skrenuo pozornost kako su napastima izloženi i današnji kršćani te istaknuo kako je obožavanje bilo čega što nije Bog početak poganstva. Kazao je i kako svaki čovjek ima istinska životna bogatstva koja treba prepoznati i cijeniti poput obitelji, djedova, baka, unuka, prijatelja, suradnika, naroda, Crkve, vrednote evanđelja jer su to sredstava njegovog posvećenja. 

Župnik don Bernardo Pleše zahvalio je svima koji su na različite načine doprinijeli slavlju zaštitnika koji je i ove godine podario lijepo vrijeme te predvoditelju slavlja uručio prigodni dar, sliku sv. Ilara. Liturgijsko pjevanje predvodio je župni zbor.

Za blagdan zaštitnika vjernici su se pripravljali trodnevnom duhovnom obnovom koju su predvodili mladomisnik don Tonći Ante Prizmić, ravnatelj klasične gimnazije don Josip Lebo i sam župnik Pleše. Uoči blagdana priređen je i koncert na kojem su nastupili Dubrovački trio i tenor Mirjan Bukmir.

 • sv_ilar19-01
 • sv_ilar19-02
 • sv_ilar19-03
 • sv_ilar19-04
 • sv_ilar19-05
 • sv_ilar19-06
 • sv_ilar19-07
 • sv_ilar19-08
 • sv_ilar19-09
 • sv_ilar19-10
 • sv_ilar19-11
 • sv_ilar19-12
 • sv_ilar19-13
 • sv_ilar19-14
 • sv_ilar19-15
 • sv_ilar19-16
 • sv_ilar19-17
 • sv_ilar19-18
 • sv_ilar19-19
Back to Top