Župna crkva sv. Ilara

Župna crkva sv. Ilara u Mlinima spominje se već 1272. g. Sv. Ilar, apostol ovih krajeva iz 3. st., bio je simbol slobode od začetnika zla. Stoga ga se od početka kršćanstva ovdje slavilo. Stara crkva je u potresu 1667. stradala, a na ruševinama je podignuta današnja crkva 1683. g. Sakristija je nadograđena polovicom prošlog stoljeća, a pobočna kapela 1874. g. Na crkvi je zvonik na preslicu sa tri zvona (od 1914. ostalo samo jedno), ali je 1934. sagrađen današnji zvonik sa tri nova zvona.

Crkva je ponovno oštećena u potresu 1979. g. U obnovi je tom zgodom učinjen betonski balatur kao "učvršćenje", uz serklaž oko čitave glavne lađe. Pred rat je učinjen novi krov na crkvi, a pobočnu kapelu je oslikao slikar Bruno Grill. Početkom 2008. rekonstruiran je zvonik sa novom električnom instalacijom zvona.

Uskoro opširnije

Back to Top